Živi laserji

author: Matjaž Humar, Wellman Center for Photomedicine, Massachusetts General Hospital
published: Nov. 29, 2022,   recorded: November 2022,   views: 25
Categories

Slides

Related content

Report a problem or upload files

If you have found a problem with this lecture or would like to send us extra material, articles, exercises, etc., please use our ticket system to describe your request and upload the data.
Enter your e-mail into the 'Cc' field, and we will keep you updated with your request's status.
Lecture popularity: You need to login to cast your vote.
  Delicious Bibliography

Description

V začetku predavanja je predavatelj poslušalcem predstavil laser in njegove sestavne dele. Večinoma si predstavljamo laser kot nek zunanji objekt, ideja dr. Humarja pa je bila da laser vgradimo v telo oz. celico ali celo ustvarimo laser iz biološke snovi. To bi omogočilo zelo natančno proučevanje bioloških procesov in nadaljnje raziskovanje laserjev, ki so narejene iz bioloških snovi in prevzamejo lastnosti le-teh.

V nadaljevanju je dr. Humar opisal svojo raziskovalno kariero. Doktoriral je na Institutu Jožef Štefan, kjer se je ukvarjal z mikrolaserji. Po doktoratu ga je navdihnil članek o celici, ki so jo vgradili v laser, zato se je odločil, da bo opravil podoktorsko raziskovanje na Massachusetts General Hospital, kjer je združil znanje fizike in biologije ter pridobil veliko znanstvenih izkušenj. Po opravljenem raziskovanju je dr. Humarju in njegovi ekipi uspelo ustvariti prvi laser znotraj človeške celice, kar je pritegnilo veliko pozornosti s strani domačih in tujih raziskovalcev. To pa so dosegli tako, da so v celice vgradili zelo majhne kroglice, kjer je notri fluorescenčno barvilo in so ga ojačili z zunanjim virom svetlobe.

Nato je predstavil, kako se lahko laserji uporabljajo za raznovrstne biološke analize. Vsak laser je zaradi določenih lastnosti unikaten, zato lahko spremljamo, kako se celice spreminjajo, jih analiziramo in zdravimo. Omenil je tudi laserje, ki so občutljivi na glukozo, kar prispeva k boljši diagnozi sladkorne bolezni. Trenutne metode diagnostike, kot so na primer rentgen ali MRI, nimajo dovolj dobre ločljivosti, s pomočjo laserjev pa bi lahko bistveno bolje analizirali tkiva in celo posamične celice. Zanimivo je tudi, da lahko imamo laserje celo v našem telesu. Eden takih primerov so lipidne kapljice v maščobnih celicah, tak laser je zares živ, saj raste, se deli in se celo sam zdravi.

See Also:

Download slides icon Download slides: 2ASEF_predstavitev_Humar_-_poslano.pdf (92.1 KB)

Download slides icon Download slides: 3ASEF_predstavitev_Humar_-_poslano.pdf (111.1 KB)

Download slides icon Download slides: asef_humar_zivi_laserji_01.pdf (223.5 MB)

Download slides icon Download slides: ASEF_predstavitev_Humar_-_poslano.pdf (65.6 KB)


Help icon Streaming Video Help

Link this page

Would you like to put a link to this lecture on your homepage?
Go ahead! Copy the HTML snippet !

Write your own review or comment:

make sure you have javascript enabled or clear this field: