Kako bomo preskočili v prvo ligo?

moderator: Bogomir Kovač, Faculty of Economics, University of Ljubljana
author: Matjaž Čadež, mBills d.o.o.
author: Sonja Gole, ADRIA MOBIL, d.o.o.
author: Matjaž Lukač, Fotona d.d.
author: Darja Radić, Ministry of the Economy, Government of the Republic of Slovenia
author: Iztok Seljak, Hidria d.d.
published: Dec. 23, 2010,   recorded: September 2010,   views: 3674
Categories

Related content

Report a problem or upload files

If you have found a problem with this lecture or would like to send us extra material, articles, exercises, etc., please use our ticket system to describe your request and upload the data.
Enter your e-mail into the 'Cc' field, and we will keep you updated with your request's status.
Lecture popularity: You need to login to cast your vote.
  Delicious Bibliography

Description

Nagovor ministrice Darje Radić so dopolnili sogovorniki na okrogli mizi, ki jo je vodil dr. Bogomir Kovač z Ekonomske fakultete v Ljubljani: Matjaž Čadež, predsednik upravnega odbora Halcoma in predsednik sveta Gazela, dr. Matjaž Lukač iz Fotone, predsednik Inženirske akademije Slovenije, Sonja Gole iz Adria Mobila in mag. Iztok Seljak iz Hidrie. Njihovo sporočilo je bilo, da se uspešen preboj začne s pravo kombinacijo vrednot: razvoj bodo gradila podjetja z integriteto, ki svoje delo temeljijo na zaupanju in spoštovanju. Prav tako je za preboj ključna sposobnost prilagodljivosti. Prav te dejavnike so izpostavili kot ključne za uvrščanje njihovih podjetij med najboljše v mednarodni konkurenci.

Pospešek razpravi na okrogli mizi je dal posnetek pogovora, v katerem je dr. Peter Kraljič izzval pristope k dvigu konkurenčnosti: »Pri nas vprašanja konkurenčnosti in tega, da smo tavali v povprečju, nihče nikoli ni jemal resno. Prejšnje vlade so govorile o tem, da smo nekakšna zgodba o uspehu, svetilnik Evrope. Zdaj pa smo postali evropska petrolejka.«

Dr. Lukač je poudaril tudi, da je pomemben del ustvarjalnosti tehnološka ustvarjalnost in da bi za vizijo morali imeti visoko število hi-tech podjetij. Izpostavil je sindrom »Kar merimo, to dobimo,« na področju raziskovalnega dela: raziskovalce se meri po številu člankov, to je njihova kariera in uspešnost. Vse ostalo je poraz. »Generacije študentov se učijo: če so uspešni, bodo ostali na inštitutu, če ne, gredo v podjetje. Začeti je potrebno ceniti aplikativne raziskave. Študente morajo izobraževati in motivirati tisti, ki verjamejo, da je uspeh v ustvarjanju novih tehnološko naprednih izdelkov v korist gospodarstva in družbe in ne le v produkciji akademskih člankov.«

Produkcija video materiala: TELEVIZIJA NOVO MESTO d.o.o., Regionalni televizijski program Vaš kanal

Link this page

Would you like to put a link to this lecture on your homepage?
Go ahead! Copy the HTML snippet !

Write your own review or comment:

make sure you have javascript enabled or clear this field: